Sieradzkie Centrum Kultury

wysoki kontrast | Wielkość

-A +A
p w ś c p s n
 
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
 

Open Folk po sieradzku

20

lipiec 2019, sobota

Open Folk po sieradzku

Open Folk po sieradzku

Czy można unikalne elementy kultury ludowej popularyzować w niekonwencjonalny i unikalny sposób, łącząc je ze współczesnym światem mody? Oczywiście, że tak. By się przekonać wystarczy przyjechać do Sieradza i wziąć udział w projekcie „Open Folk”.

Urząd Miasta Sieradza oraz Sieradzkie Centrum Kultury na organizację tego ciekawego projektu pozyskały dofinansowanie w wysokości 59 tys. zł z Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019. Wydarzenie zorganizowane będzie podczas tegorocznej edycji Sieradz Open Hair Festival w dniach 20 i 21 lipca.

Twórczość ludowa, amatorska jest istotnym elementem naszej kultury narodowej. Spełniała ważną funkcję w życiu wspólnoty. Długo pozostawała całkowicie niedoceniana i kojarzyła się raczej z zaściankiem i zacofaniem. Od kilku lat można zaobserwować jednak jak etnograficzne bogactwo powoli wraca do łask. Regionalne wzory inspirują na różne sposoby, zarówno w oryginalnej formie przedmiotów znalezionych na strychu, jak i we współczesnych projektach, które jedynie bazują na tradycyjnych ornamentach lub fakturach. Folklor gości także na pokazach najznakomitszych kreatorów mody.

Wydarzenie Open Folk swoją nowoczesną nazwą nawiązuje do współczesności i charakteru całego przedsięwzięcia, a jednocześnie kryje w sobie tradycyjne elementy polskiej kultury ludowej. Spotkania, warsztaty, pokaz ma uświadomić, że nawet w świecie high-fashion można odnaleźć tożsamość swoich małych społeczności i warto z nich czerpać a nie odwzorowywać narzucone koncepcje. Stąd pokaz mody z wykorzystaniem tradycyjnych haftów, czy naturalnych wianków. Za jego autorskim przygotowaniem stoi Anastasiya Vassylyk, jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy ukraińskiej sceny modowej. Swoich inspiracji szuka właśnie w kulturze ludowej, umiejętnie łącząc fokowe motywy ze współczesnymi trendami.
Open Folk da również możliwość stworzenia elementów własnych stylizacji począwszy od wykonania wycinanek po szablony do odwzorowania na elementach garderoby. Warsztaty z wycinanek poprowadzi Pani Kazimiera Balcerzak, lokalna twórczyni, która znalazła sposób, aby ożywić odchodzącą w zapomnienie tradycję. W swoje wycinanki wplata nowoczesne elementy. Podczas warsztatów powstaną wycinanki sieradzkie, które następnie posłużą jako szablony do stworzenia własnej kolekcji sukienek, koszulek i toreb ekologicznych.
Interesująco zapowiadają się także warsztaty dotyczące tradycji haftu, jego symboliki oraz wykorzystania go we współczesnej modzie.
Ci, wszyscy, którzy lubią kwiaty, powinni zainteresować się warsztatami z… plecenia wianków. W czasach, w których Walentynki czy Halloween wypierają takie zwyczaje jak noc świętojańska, warto podkreślić własną – niezapożyczoną tożsamość. Stąd pomysł na powrót do słowiańskich zwyczajów plecenia wianków i „wplecenia” ich w świadomość młodych ludzi. Podczas warsztatów uczestnicy poznają zasady tworzenia kompozycji kwiatowych i ich symbolikę. Podczas Open Folk będzie można także wziąć udział w pokazie tworzenia torebek, kapeluszy, biżuterii, bazującym na sztuce ludowej, z żywych kwiatów. Pokaz ma w szczególności zainteresować młode pokolenie. Osoby prowadzące pokaz podpowiedzą jak powiązać ze sobą motywy ludowe i nowoczesne torebki czy biżuterię. Będą próbowały przekonać, że nie należy obawiać się mieszania stylów bo tradycja w konfrontacji z nowoczesnością może przynieść zaskakujące, oryginalne efekty.
Warto również zwrócić uwagę na muzyczny aspekt projektu Open Folk. Podczas wydarzenia będzie można posłuchać koncertu „Warta Folk Band”. Zespół w swojej twórczości wykorzystuje nowe aranżacje muzyczne do oryginalnych tekstów sieradzkich pieśni.
Na ulicy Rycerskiej, w gablotach wyeksponowane zostaną również hafty i wycinanki sieradzkie.

Program Open Folk

20.07
godz. 17:30, ul. Rycerska
Pokaz mody Anstasiya Vassylyk inspirowany strojem ludowym i haftem

21.07
godz. 16:00
Tradycja haftu i jego symbolika oraz wykorzystania go we współczesnej modzie
(Centrum Informacji Kulturalnej, ul. Rynek 18)

godz. 16:00
Warsztaty z plecenia wianków
(ul. Rycerska)

godz. 17:00
Pokaz tworzenia torebek, kapeluszy, biżuterii
(ul. Rycerska)

godz.17:00
Wycinanka sieradzka. Warsztaty z lokalną twórczynią ludową
(Centrum Informacji Kulturalnej, ul. Rynek 18)

Anastasiya Vassylyk swoich inspiracji szuka właśnie w kulturze ludowej, umiejętnie łącząc fokowe motywy ze współczesnymi trendami.
FOT. Archiwum UM Sieradz

Odbyło się u nas:

08 Grudnia 2019

KINO TEATR

08 Grudnia 2019

Szkatułka Krasnala 2019

07 Grudnia 2019

KINO TEATR

Newsletter

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Rozwiń/zwiń okno Facebook